Mini tečaj: 3 koraki do povezanosti v partnerstvu
Kako od “Skupaj v postelji - vsak na svojem otoku” do bližine in intime
Obudi 3 glavne partnerske vrednote in si povrni bližino.
"Tako sva se oddaljila, da sva še le kot ena cimra."
Odkrij, kako sta lahko spet ”vidva’‘ in kako sta intima in povezanost del vajinega vsakdana – tudi, ko je težko.
Sem Neva Kumer Pavlović in sem psihologinja in psihoterapevtka. Pomagam posameznikom pri soočanju z duševnimi težavami in parom do stabilnih in srečnih odnosov.
''Ne spiva več v isti postelji - jaz sem na kavču''🫣
Zgodba para, ki je izgubil stik in povezanost
Na terapijo sta prišla kot par, ki se »ne krega, a tudi ne pogovarja več zares«.
(ti je kaj znano?🙂 )
Ona: »Ne vem, kdaj sva začela govoriti samo še o otrocih, položnicah in logistiki. Kot da vse funkcionira – ampak mene več ne najdeš tam.«
On: »Ne vem, kaj se dogaja. Vse naredim, trudim se, ne varam je, ne ignoriram. Ampak karkoli rečem – ni dovolj. Vedno se konča z občutkom, da nekaj manjka. In ne spiva več v isti postelji – jaz sem na kavču«
Ni šlo za pomanjkanje ljubezni.
Ni bilo velikega konflikta (no, včasih je).
Šlo je za počasen razkroj bližine – ker sta izgubila vrednote, ki so ju nekoč povezovale.
Na terapiji smo začeli od tam:
👉 Kaj je njun odnos pomenil na začetku?
👉 Katere vrednote so ju vodile?
👉 In katere od teh so danes potisnjene v ozadje?
In kaj sta mi rekla?
”Fak, to sva midva rabila!” Jaz bi rada nazaj vrednote (je rekla ona), jaz pa bi rad spal s svojo partnerko (je rekel on).
(oba sta potočila solzo in se spogledala, ker sta prišla v stik s tem, kar si oba globoko želita in tega trenutno nista več imela).
Oba sta se zavedala, da nista skrbela za svoje vrednote in nista prepoznala gest povezanosti, ki pa so morda bile tam.
Ko sta to ozavestila, sta dobila nov kompas.
Nista rabila rešiti vsega – samo spet uskladiti, kaj jima resnično pomeni.
"Več povezanosti in bližine = več sexa in dopusta."
Je tako pri vama?
…ali pa sta bolj ”sostanovalca ali cimra”?
Veliko življenja je še pred vama in kljub vsemu čutiš napetost. Nekaj manjka. Nekaj ne štima.
Morda si upala, da bosta tokrat res spet ujela drug drugega.
A že v naslednjih minutah se zalotiš, da si misliš:
“Spet vse jaz … Spet me ne sliši … Spet se izogne, ko želim govoriti.”
Morda v tebi raste raste občutek praznine in dvoma.
Včasih te ob njem zagrabi samota.
Želiš si več – več bližine, več pristnosti, več varnosti – a ne veš, kako naj to dosežeš, da ne izpadeš kot sitna, zahtevna ali dramatična.
No, nisi edina. In ne, ni vse izgubljeno.
In če si se našla v tem zapisu – nič hudega. Beri naprej.
🚫Zveza ni sobivanje
Zveza naj bi bila prostor, kjer si slišan/a, spoštovan/a, ljubljen/a.
A če bereš tole, je verjetno nekaj v tebi, kar ve: “Midva pa tega zdaj nimava.”
Lahko gresta skupaj na dopust, pa se vmes še bolj oddaljita.
Lahko hodita po isti kuhinji, pa se ne pogledala zares že dneve.
Lahko je navzven vse “ok”, v srcu pa praznina.
❤️ Razumem te. Res te razumem.
Samo želiš si, da bi vajina pot bila skupna. Vsi si tega želimo.
Tvoje želje so popolnoma normalne.
Vem, kako je, ko le pogrešaš bližino, skrb, povezanost in globino v odnosu.
To navsezadnje razlikuje partnerski odnos od drugih odnosov, kajne?
💖Samo želiš si:
- Globoko povezanost – občutek, da si slišana, spoštovana, ljubljena.
- Iskrene pogovore, ki ne vodijo vedno v konflikt ali ignoriranje.
- Da te partner pogleda kot nekoč – z zanimanjem in nežnostjo.
- Da ne bi več čutila vsega bremena odnosa sama.
- In da znata najti pot nazaj, po tem ko se skregata, ali pa sta oddaljena!
Verjetno si že razmišljal/a, kaj bi se moralo zgoditi, da bi to občutil/a.
Ne gre za velike drame. Gre za to, da tisto, kar daje odnosu smisel, počasi zbledi.
Morda že celo dvomiš v vajin odnos in ne veš več, kam gre.
Nisi edin/a. In vem kako je, ko se to zgodi. Tudi meni se.
''Kdaj prideš, kdo gre v trgovino?''
Ko pustimo, da življenje teče samo od sebe, brez nekega zavedanja lahko kar naenkrat že stiskamo zobe od vseh obveznosti in rutine.
In takrat se zgodijo take stvari:
- da imata občutek, da s partnerjem živita drug mimo drugega,
- veliko govoriš, se želiš povezati, a malo je slišano,
- predhodnja rutina (”kdaj prideš, kdo gre v trgovino?”) je ubila bližino – seks je redek ali “meh”
- imaš občutek, da vedno ti vlečeš odnos naprej (in si morda že utrujena),
- navzven vse štima, znotraj pa praznina.
Vem pa tudi, da to ni večno stanje. In da lahko prideš nazaj, kjer:
- vesta kaj so vajine vrednote,
- sta spoštljiva drug do drugega in
- znata komunicirati.
In vse to vama omogoča globjo povezanost.
Če si ob teh povedih večkrat tiho pokimal/a, je to tvoj znak. 🙂
To je pravi čas, da si privoščiš kratek – a učinkovit mini tečaj!
Našla si začetek spremembe.
Ni kriva ljubezen, ampak to, da sta izgubila kompas🧭
Do točke, kjer sta zdaj (brez povezanosti, bližine in celo intime) vaju ni pripeljalo pomanjkanje ljubezni.
Problem je nastal vmes, ko sta pozabila, kaj so vajine skupne vrednote.
(slika je izvzeta iz tega tečaja 😊)
Problem je, ker ne prepoznata in dovolita, da bi vaju geste in znaki vrednot popeljali nazaj v povezanost!
To je tisto: ''Zakaj sva midva sploh skupaj''?
”Kam greva?”
Torej ni kriva vajina (ne)ljubezen in tudi ni kriva vajina tišina.
In četudi sta kdaj le tiho, si morda želiš, da bi ravno tišina bila tista, ki vaju napolni – a če je v pravem kontekstu in če vesta, da sta že povezana’’.
Dejstvo je, da si verjetno le želita nazaj občutek »sva ekipa«
💑Da se povežeta, brez da nenehno analizirata in se prerekata.
💑Da se znova začutita – a brez prisile ali obtoževanj.
Ne želita samo rešiti problema – želita vnovič najti smisel partnerstva ter znova postaviti temelj odnosa.
Že samo 30 min ti spremeni pogled na partnerstvo
Ni potrebno, da zdaj prebereš goro knjig in si beliš glavo, kako boš zdaj do tega prišel/a.
In kako za vraga naj zdaj spet čutim partnerja in ga z veseljem zvečer objamem v najini postelji.
In ker vem, da je včasih potrebnih le nekaj minut povezanosti, sem pripravila kratek mini tečaj – 3 koraki do povezanosti v partnerstvu (Kako od ”Skupaj v postelji – vsak na svojem otoku do bližine in intime) – za vajino bolj povezano zvezo!
V svoji terapevtski praksi znova in znova srečujem pare, ki se ne ločujejo zaradi pomanjkanja ljubezni – ampak zaradi pomanjkanja povezanosti in smisla.
Vem, kako hitro lahko vsakdan odnese toplino in kako dragoceno je, ko se par spet začuti – ne prek velikih rešitev, ampak prek preprostih, skupnih vrednot.
👩Kot psihologinja in psihoterapevtka že več let pomagam ljudem, da se povežejo najprej s sabo – in šele nato tudi drug z drugim.
Skupaj s pari postavljamo njihove vrednote.
To potrjujejo tudi udeleženci mojih delavnic:
Kaj točno dobiš v tem tečaju?
V mini tečaju izveš:
- zakaj prihaja do oddaljenosti tudi pri ljubečem odnosu,
- spoznaš 3 najpomembnejše partnerske vrednote,
- VEČNO ORODJE – tvoj akcijski načrt, kako nikoli več ne pozabiš na udejanjanje teh vrednot🥰
- zakaj morata prepoznati in dovoliti geste vrednot za povezovanje,
- in točno to ti prinese povezano partnerstvo nazaj!
Kaj ”oddelaš” v mini tečaju📄?:
- samo 1 delovni list z vprašanji te čaka, ki ga izpolniš za 3 najpomembnejše partnerske vrednote.
- No, to pomeni, da 3x izpolniš delovni list (npr. v 3 tednih) in skupaj s partnerjem postavita smisel vajinega odnosa.
- Preko delovnega lista pa mimogrede narediš konkreten enostaven načrt za udejanjanje teh vrednot🥰
V mini tečaju ne izveš samo še''puhlega'' nasveta
Morda sta že v preteklosti spraševala ”kaj je zdaj z nama” in ”zakaj mora biti odnos tako naporen in izven konteksta sproščenosti”.
Morda sta že iskala rešitve, a sta prišla le do branja knjig in člankov ter velikih pogovorov, ki so se hitro sprevrgli v napetost.
- Hotela sta rešiti stvari, a brez skupnega jezika.
- Poskusila sta se pogovoriti, a se je vse hitro spet zaprlo ali končalo v obrambi in molku.
- Razumela sta teorijo, nista pa vedela, kako začeti v praksi.
- Le eden od vaju je bil motiviran/a, drugi pa je hitro izgubil voljo.
- Drugi so vama priporočali terapijo - a se vama takrat ni zdela prava ali dostopna.
- Terapija se vama je zdela preobsežna ali prezgodnja.
- Bala sta se, da bosta izpostavljena, obsojana, analizirana.
- Vse je ostalo pri ideji, ker ni bilo konkretne strukture in časa.
- “Morala bi kaj narediti za najin odnos…” a dnevi gredo mimo.
- Nimata časa za dolg proces – želita jasen, varen, konkreten okvir.
Moj pristop ne zahteva, da »raztreseta odnos na prafaktorje«
V mini tečaju res ni nobenega spodbujanja neprijetnih občutkov!
Moj pristop ne zahteva, da »raztreseta odnos na prafaktorje« – ampak da se znova povežeta s tem, kar vaju v resnici vodi.
Je kratek, konkreten, strokovno voden prostor, kjer ni treba vsega »popraviti« – ampak samo spomniti se, kdo sta.
Ne gre za to, da se »naučita boljših tehnik« – gre za to, da znova vesta, zakaj se trudita skupaj. Ravno med poletjem, ko bi radi bili bolj mirni in sproščeni!
Nekateri udeleženci mojih delavnic so celo rekli:
Kaj pa, če tečaj ne deluje?
Ne skrbi.
Če skrbno izpolniš 3 delovne liste v 3 tednih in začneš z akcijo – pa še vedno ni niti P-ja od povezanosti, ti vrnem denar.
Dostop do tečaja in do BONUSOV (če se zanje odločiš) pa ti vseeno pustim🥰 – ker verjamem v vrednote kot temelj dobrega partnerska odnosa.
Če v tečaju naletiš na dvome in težave – pa mi pusti komentar in ti z veseljem odgovorim in pomagam.
Resnica?
Večina težav in izzivov, ki jih odlašaš – postanejo še večji.
Ker se ne premakneš, je situacija še vedno ista – ni povezovanja, konflikti dlje trajajo in iz tega ”vzdušja” nihče ne naredi koraka.
Načrt s 3 najbolj pomembnejšimi partnerskimi vrednotami pa te končno premakne – v smer ljubezni, prispevanja in povezanosti.
In pravo smer držiš za vedno.
Ne odlašaj.